Lastik | Oto Lastik | Lastik Fiyatları | Ucuz Lastik

Continental 2050 Yılına Kadar Tüm Ürünlerini Sürdürülebilir Kılacak

Continental lastikleri, 2050 yılına kadar tüm lastik ürünlerinde yalnızca sürdürülebilir malzemeler kullanmayı taahhüt etti. Standart lastikleri şu anda %15-20 oranında yenilenebilir veya geri dönüştürülmüş malzeme içeriyor. Fakat Continental %100 sürdürülebilir malzemelerden oluşan bir lastik yaratmanın, çok çeşitli hammaddeler nedeniyle zorlu da olsa aşılacağının farkındadır. Örneğin, yüksek performans lastikleri %10-40 arasında doğal kauçuk içerir ve lastik endüstrisi dünyadaki kauçuk üretiminin %70’ini kullanmaktadır.

Hedefe ulaşmak için Continental, tedarik zinciri boyunca şeffaflığı ve izlenebilirliği artıracak önlemler uygulayarak kauçuğun sürdürülebilir bir şekilde tedarik edilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, bu amaç için özel olarak yetiştirilen karahindiba bitkilerinden elde edilen kauçuğa alternatif geliştirmeyi amaçlayan ‘Taraxagum’ projesi sürdürülmektedir.

Sürdürülebilir Lastik Hedefinde Hangi Kaynaklar Kullanılacak?

Alman Lastik Devi Continental, ürünlerinde sürdürülebilir malzemelerin kullanımını sürekli araştırmakta ve geliştirmektedir. Kauçuk dışında silika gibi dolgu malzemelerinin de önemli olduğuna vurgu yapmaktadır. Sonuç olarak, sürdürülebilir lastik için silika kaynağı olarak pirinç kabuğu külünü kullanmayı planlamaktalar. Lastiklerde kullanılan mevcut ham petrol bazlı dolgu maddelerine alternatif olarak bitki bazlı yağları ve kâğıt ve ahşap endüstrilerindeki reçineleri araştırmaktadır.

Continental Lastikleri Geri Dönüşümde Kimle Çalışıyor?

Sürdürülebilirliği ileriye taşımak için Continental lastikleri, eski ürünlerden elde edilen malzemeleri geri dönüştürmek üzere Pyrum Innovations ile çalışmaktadır. Bu faaliyetlerde Pyrum Innovations, eski lastikleri bileşenlerine ayırmak için endüstriyel bir fırın kullanmaktadır. Süreç, lastik atık döngüsünü kapatmaya yardımcı olurken, aynı zamanda ek bir sürdürülebilir karbon siyahı kaynağı olarak hizmet etmektedir. Pyrum ayrıca ömrünü tamamlamış lastiklerden yeniden kullanım için kauçuk, çelik ve tekstil kordonu çıkarmaktadır.

Continental Lastikleri Sürdürülebilirlik Başkanı Açıklamalarda Bulundu

Continental Lastikleri Sürdürülebilirlik Başkanı Claus Petschick, Continental’in misyonu konusunda net konuşarak şunları söyledi: “Continental, çevre dostu yaklaşımı açısından lastik endüstrisindeki en ilerici üretici olma yolunda ilerliyor. En geç 2050 yılına kadar lastik ürünlerimizde yüzde 100 sürdürülebilir malzemeler kullanmayı hedefliyoruz.” “Yenilikçi gücümüz daha da sürdürülebilir bir çığır açmamızı sağlıyor. Bu, malzemelerimizin kaynağı ve tedariğinden lastiklerimizin yeniden kullanımı ve geri dönüşümüne kadar her şeyi kapsıyor.”

Kategoriler:   Blog, Oto Lastik

Yorumlar

Bu öğe için yorumlar kapalı.