Lastik | Oto Lastik | Lastik Fiyatları | Ucuz Lastik

Lastik ve Jant Konusu

Lastik ve Jantlar Hakkında; Satın almak istediğiniz lastik marka ve desenlerini web sitemizde bulabilirsiniz. Araç lastikleri ile ilgili ayrıcalıklı bilgi almak için dilerseniz internet sitemizi gözden geçirebilir arzu ederseniz servislerimize bizzat gelebilirsiniz. Bu yazımızda müşterilerimize kış mevsiminde lastik kullanımının sürüş üzerindeki etkilerinden bahsederek sizleri bilinçlendirmek istiyoruz. İlk başta şunu belirtmeliyiz ki mevsimine göre oto lastik kullanmanın gerçekten sürüş üzerinde epey önemli ölçüde etkisi bulunur.

Kış lastikleri hava sıcaklıklarının yedi derecenin altına düştüğü ortamlarda sizin ve otomobilinizin doğru sürüş sağlayabilmesi için kullanılır. Peki, sebep yedi derecenin altında diyoruz? ama hava sıcaklığı bu derecenin altına düştükten sonra yazın kullanılan lastikler dahilinde kullanılan parça yapısının farklılığı dolayısıyla talep edilen verimi vermez ve iyi tarz tutuşu sunmaz. Eğer kış aylarında yazlık oto lastik kullanımına devam ederseniz lastiklerdeki sertleşme nedeniyle karlı ve ya buzlu zeminler üzerinde fren mesafeniz uzar ve güvenli sürüş elde edilmesini zor sokar. Yaz lastiği alan vasıta sürücüsü hem trafikteki diğer sürücüler açısından tehlikeli bir durum oluşturur. Yaz lastiklerini kış şartlarında kullanmaya çalışan oto sahiplerinin direksiyon ile vermiş olduğu komutları lastikler talep edilen şekilde yola aktarılmaz. Yani sürücünün oto hâkimiyeti engellenecektir. Bu konumlarda ise aracın yolda kayması ve olması gereken güzergâhın dışına çıkmasına niçin olabilir. kısıtlı önceki de belirttiğimiz bunun gibi fren mesafesi de ciddi ölçüde artarak ani durma gereksinimlerinde lastikler fren sinyaline cevap vermeyip vasıtanın sürüklenmesi sonucunda kazaya neden olduğu görülür. Araç sahipleri arasında adlandırılan umumi bir yanlış olgu vardır ki; bu kış aylarında yaz lastiklerinin hava basınçlarıyla oynayarak, basıncı düşürerek aracın yol tutuşunun daha iyi olacağını zannederler. Bilakis bu vaziyet tam olarak yanlış bir düşüncedir ve düşünüldüğü gibi lastiklerin yol tutuşu artmaz. Üstelik oto lastik için belirlenmiş hava basınç ayarlarıyla oynamak araçta herhangi bir güvenlik ve ya sürüş konforu sağlamayacağı gibi tüm araçların dengesinde de arıza yaşanmasına sebep olabilir. Bu hal ise aracın ağırlığının lastikler üstünde eşit dağılmaması sonucu yol tutuşunu daha da azaltacaktır. Eğer siz de kış ayarlarında sürüş güvenliğini ve konforunu sağlamak istiyorsanız kışlık oto lastik seçeneklerimize bakarak firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Günümüzde alınan otomobillerde oldukça çok çeşit hafif alaşımlı jant görmekteyiz. Bunun sebebi otomobil sahibinin aracı için hem arabanın yol tutuşunu en üst seviyeye çıkarır, hem de dış görünümüne katkı sağlamış olur. Özellikle spor arabalarda gördüğümüz jantlar yolda giderken çukur ve girintilerde daha sınırlı hasar görmesini sağlayabilir. Doğru seçilmiş lastiğin yol tutuşu performansı tabi ki özensiz seçilmişlere göre daha sorunsuzca olur. Bazı jantlar aracın fren disklerinin soğumasına birlikte yardımcı olması çok önemlidir. Öncelikle araçta balatalar olabildiğince ciddidir o yüzden alacağınız jant oldukça kaliteli bir marka veyahut otomobil üreticilerinin belirlediği özelliklere uygun nitelikte olmasına çok dikkat edilmelidir. Otolar bozuk yollarda yoğun şekilde kayıp görebilir. Bu nedenden kaliteli bir çelik jant tercih edilmesi bu yönde çok mühimdir. Hem aracınızı korumuş olabilmekte hem de sık sık bakım ve onarımla uğraşmadan tasarruf etmenize fayda sağlar. Bilinmedik marka bir jant alıp bilahare daha yoğun masrafa neden olabilir! Aracınızın zarif ve estetik görünmesine katkı sağlayan jantlar, aslında aracın zeminden gelebilecek darbelerini esneyerek yumuşatan ve aracın mazarrat görmesini engelleyen bir öğe olduğunu unutmayalım.

Lastiklerin ve balataların daha dayanıklı ve uzun soluklu kullanılmasını sağlar! Yolda giderken su ve ya diğer bütün sıvılardan etkilenmez ve paslanmazdır. Jant kullanan insanların araçlarında daha küçük problem çıktığı görülmektedir. Bunun asaletli sebebi bilindik kaliteli ve araca uygun bir marka jant kullanılmasıdır. Jantlarınızı hususu ile ansızın karşınıza çıkacak yüksek çukurlarda dikkat ederek koruyabilir ve kaldırım bu gibi haşin cisimlerden mesafeli tutarak ömrünü uzatabilirsiniz. Türkiye’de bulunan ve yurt dışından ithal edilen jant modelleri çağımız piyasasında yoğun şekilde aşırı çeşide sahiptir. ancak jant alırken TSE standartlarına müsait olup olmadığına dikkat ediniz. Araç piyasasında yaşanan teknolojik gelişmelerin beraberin de getirdiği kaliteli ve müstahzar firmanın desteklediği en yeni jantlar bulunmaktadır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken öğe ise tercih edeceğiniz çelik jantların kilogramı, ölçüleri ve tasarımında yapılan ayarlar yoğun şekilde ehemmiyet arz etmektedir. Kalitesiz bir jant nelere yöntem açabileceğini hayal etmek zor doğrusu lakin ara sıra öyle anlar olmaktadır ki ölümle bile sonuçlanabilecek kazalara davetiye çıkarabilmektedir.

Kategoriler:   Jant, Lastik Fiyatları, Oto Lastik

Yorumlar

Bu öğe için yorumlar kapalı.