Lastik | Oto Lastik | Lastik Fiyatları | Ucuz Lastik

Bridgestone Formula 1 Lastik Tedarikçisi Rolü İçin Pirelli ile Yarışıyor

Önde gelen Japon lastik üreticilerinden Bridgestone’un Formula 1’e lastik tedarikçisi olarak geri dönmeyi düşündüğü bildiriliyor. Bu fırsat, FIA’nın (Uluslararası Otomobil Federasyonu) 2024 sonrası şampiyona için lastik tedarikçisi pozisyonu için başvuruları davet etmesiyle ortaya çıktı. Motorsport Total’in haberine göre, mevcut tedarikçi Pirelli devam etmek istediğini belirtirken, Bridgestone için potansiyel bir rakip olarak ortaya çıktı.

FIA Formula 1 İhalesi Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

15 Mayıs 2023 itibariyle FIA ihalesi için son başvuru tarihi doldu ve geleceğin lastik tedarikçisi için seçim süreci başladı. FIA organizasyonunun alınan başvuruları değerlendirmek için 16 Haziran 2023 tarihine kadar süresi var. Daha sonra, Formula 1’in ticari hak sahibi ile müzakereler başlayacak ve lastik tedarikçisinin nihai seçimi yapılacak.

Bridgestone Lastik Üreticisinin Formula 1 Geçmişi Nasıl?

Bridgestone lastikleri daha önce 1997 tarihinden 2010 yılına kadar Formula 1 yarışları içerisinde yer almıştır. Şirket, 2006 yılında Michelin’in ayrılmasının ardından 2007 yılından itibaren lastik tekelini elinde bulunduruyordu. Formula 1’den ayrılmalarının ardından Bridgestone, Japonya’daki çeşitli yerel şampiyonaların yanı sıra uluslararası yarış serileri için lastik tedarik etmeye devam etti. Ayrıca, Amerikan IndyCar şampiyonası için Firestone markası altında lastik sağlamaktadır.

Bridgestone Lastikleri Resmi Açıklamasında Neler Söyledi?

Bridgestone Lastikleri Motor Sporları Planlama Müdürü Eiichi Suzuki, şirketin FIA ihalesine katılacağını ne doğruladı ne de yalanladı. Bridgestone’un Formula 1 de dahil olmak üzere küresel motor sporları etkinliklerindeki varlığını genişletmeyi sürekli olarak değerlendirdiğini kabul etti. Suzuki, şirketin motor sporlarına altmış yılı aşkın bir süredir devam eden katılımını vurguladı, ancak belirli serilere katılım konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Kategoriler:   Blog, Oto Lastik

Tags:  ,

Yorumlar

Bu öğe için yorumlar kapalı.