Lastik | Oto Lastik | Lastik Fiyatları | Ucuz Lastik

Otomobil Lastiği Hakkında Bilgiler

Otomobil lastikleri çeşitli standartlarda üretilir. Üretici firmalar araç özelliklerinden yol durumlarına göre farklı şartları değerlendirerek üretim yapıyorlar. Lastikler en önemli araba aksamlarından olduğu için bu konuda azami bir titizlik gözlemliyoruz. Oto lastik alırken, değiştirirken ve mevsimlere göre nelere dikkat etmek gerektiği hakkında bilgiler verelim.

Oto Lastik Seçiminde Kriterler

Bu kriterler yol şartlarından mevsim şartlarına kadar farklı alanlarda belirlenmektedir.

Ebatlara Dikkat Edelim: Oto lastik seçerken bazen ucuz lastik kapsamındaki ürünler sürücünün aklını karıştırabiliyor. Bu durum aracınızın standartları dışında lastikler kullanmanıza sebep olabilir. Bu hem yasal olarak uygun olmayabilir hem de aracınızın bazı özelliklerini olumsuz etkileyebilir. Bu konuda yapacağınız ilk iş kendi aracınızın lastik yanak bilgilerine bakmak olmalıdır. Diğer taraftan bu bilgileri aracınızın kullanım belgesinde de bulabilirsiniz. Ebat uygunluğu sağlanmazsa jant ve lastik sorunu ortaya çıkabilir. Lastikler erken aşınabilir ve araç performansı bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Mevsime Göre Lastik Seçimi:

Oto lastik bakarken diğer bir kriter de mevsim şartları olmalıdır. Çünkü bilinen mevsim lastikleri; yaz lastikleri ve kış lastikleridir. Bir de bunlara ek olarak 4 mevsim lastiklerini ve ağır kış lastiklerini de sayabiliriz. Yaz mevsiminde yaz lastiklerini tercih etmek performans açısından son derece uygun bir tavır olacaktır.  Aracınızın lastikleri 7 derecenin üstündeki sıcaklıklar için üretilmiştir ve yağışlı hava şartlarına da uyum sağlamaktadır.

Arazi Koşullarını Dikkate Alın: Lastik alırken arazi koşullarını dikkate almalısınız. Lastik fiyatları yanında yaşadığınız arazinin koşullarını dikkate alarak tercihler yapmalısınız. Taşrada kullanacağınız ya da ağır yük altında kullanacağınız aracın lastikleri sert olmalıdır. Çünkü engebeye ve taşa ya da kaldırıma çarpan lastikler kısa sürede aşınır. Zarar görür. Lastik ve jant uyumu düşünüldüğünde aynı şekilde jantlar da zarar görebilir. Daha düz ve asfalt yollarda yumuşak lastikler seçerek konforlu yolculuklar yapabilirsiniz.

Maliyet: Ucuz lastik alayım derken daha da zararlı çıkmamak için maliyet konusunda uzun vadeli hesaplamalar yapmalısınız. Bir lastiğin ortalama kullanım süresi 3 yılken lastik fiyatları yüksek diye ucuza aldığınız bir lastik daha kısa sürede aşınabilir. Diğer taraftan güvenlik ve konforunuzu da göz ardı etmemelisiniz.

Kategoriler:   Oto Lastik

Yorumlar

Bu öğe için yorumlar kapalı.