Lastik | Oto Lastik | Lastik Fiyatları | Ucuz Lastik

Hangi Motosiklet Lastikleri Tercih Edilmeli?

Lastikleriniz motosikletinizin yol ile temas hâlinde olan tek noktasıdır. Bu nedenle öncelikle doğru motosiklet lastiği seçimi yapılması, lastiklerin yasal ve yola uygun olarak kullanılması önem taşımaktadır. Asgari yasal standartlara uyulmaması, para cezalarına ve daha kötüsü kaza ve can kayıplarına neden olabilmektedir. Modern motosikletler; yarış, sokak, spor, tur, off-road kullanımı gibi çeşitli gereksinimlere ve uygulamalara uyacak farklı tasarım ve boyutlarda üretilmektedir. Motosiklet lastikleri , hem araca hem de kullanım amacına uygun seçilmelidir. Motosiklet lastiği seçimi yaparken; aracınızın kullanım kılavuzuna veya lastik üreticisinin açıklamalarına bakabilir ya da bir lastik uzmanına danışabilirsiniz.

Motosiklet Lastikleri ve Yapıları

Motosiklet lastikleri temelde üç yapı tipine sahiptir: Radyal kat, diyagonal (çapraz) kat ve (bias) kuşak. Jant tipine bağlı olarak, bu lastikler tubeless (iç lastiksiz) veya tube type (iç lastikli) olabilir. Optimum performans için lastiklerin bu özelliklerinin uyumlu olması önemlidir. Bazı Avrupa ülkelerinde aynı motosiklet üzerinde farklı marka lastiklerin kullanılması dâhi yasa dışıdır. Motosikletinizi yurtdışına götürürken yerel lastik düzenlemelerini kontrol etmeniz önerilmektedir. Bunun yanında; bazı motosiklet lastikleri , yalnızca motor sporları etkinlikleri için geliştirilmiştir. Bu lastikler, günlük kullanıma uygun değildir ve buna göre işaretlenmiştir. Genellikle NHS (Not for Highway Service) olarak belirtilirler. Motosiklet lastiği seçimi yaparken bu gibi önemli ayrıntılara dikkat etmek önemlidir.

Motosiklet Lastikleri Neden Önemli?

Lastikler, motosikletinizin yol yüzeyi ile temas eden tek parçasıdır. Aracın tüm hızlanma, frenleme, direksiyon ve viraj performansı bu küçük temas yüzeyine bağlıdır. Bu nedenle; motosiklet lastiği seçimi önemlidir ve bu lastikler için bakımlar aksatılmamalıdır. Yol yüzeyine ve aracınıza uygun lastiğin tercih edilmesinin yanı sıra; lastik basıncı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Lastikler ve jant üzerinde hasar oluşup oluşmadığı da kontrol edilmeli; lastik bakımı ihmâl edilmemelidir. Gerekli dikkat ile motosiklet lastikleri sürüşünüzden maksimum performans, keyif ve güvenlik elde etmenize yardımcı olacaktır.

Motosiklette Ön ve Arka Lastik Farklı Olabilir mi?

Motosikletlerde farklı yapıdaki lastiklerin bir arada kullanılması tehlikelidir. Bu nedenle aynı veya bir arada kullanılmaya uygun yapıdaki motosiklet lastikleri tercih edilmelidir. Bunun için bir lastik uzmanına danışabilirsiniz. Ancak; en güvenlisi motosikletin hem arka hem ön lastiklerinin aynı yapıda ve aynı üretici tarafından üretilmiş olmasıdır.

Kategoriler:   Blog

Yorumlar

Bu öğe için yorumlar kapalı.